Hak Arayıp, Kul Yolu Bulmak

“Hak arayıp kul yolu bulmak” deyimi, aslında kişinin doğru yolu bulmak için gayret sarfetmesi, doğruyu araması, araştırması, hakikati bulmak için çaba göstermesi ve nihayetinde bu çabalarının sonucunda doğru yolu, yani kul yolu olarak adlandırılan insanlık, merhamet, sevgi ve saygı dolu yolu bulması anlamına gelir. İnsanlar bu yolu bulduklarında, Allah’a yakınlaşır, ruhsal olarak gelişir ve kendilerini topluma hizmet etmeye adamış kişiler olurlar.

Doğru yol, insanın kalp ve vicdanının rehberliğinde, doğruluk, dürüstlük, merhamet, sevgi, saygı ve adalet gibi erdemlerin öncülük ettiği bir yaşam tarzıdır. Bu yol, insanın hem kendisine hem de başkalarına hizmet ettiği, her türlü haksızlık ve zulmün karşısında direnç gösterdiği, çevresine faydalı olmaya çalıştığı bir yoldur. Doğru yol, her türlü olumsuzluk ve kötülükten uzak durarak, güzel ahlaklı bir insan olmayı hedefleyen bir yol olarak da ifade edilebilir. İnsan, doğru yolu bulduğunda, hem dünya hayatında hem de ahirette huzur ve mutluluğa kavuşacaktır.

 286 toplam,  1 bugün

Şükran Günü Nedir?

Her yıl kasım ayının dördüncü perşembesi, ailelerin bir araya geldiği, lezzetli yemeklerin paylaşıldığı ve şükran duygularının ifade edildiği özel bir günü işaret eder: Şükran Günü. Ancak Şükran Günü sadece bir tatil değil, aynı zamanda önemli bir Amerikan geleneği ve tarihine sahiptir. Bu yazıda, Şükran Günü’nün tarihçesini, anlamını ve kutlama geleneklerini inceleyeceğiz.

Devamını oku “Şükran Günü Nedir?”

 309 toplam,  1 bugün

Teknoloji ile Haber Çağı

Haberleşme her dönem insanların merakla yakından takip ettiği bir alandır. İnsanlar, haberleşme sayesinde etrafından bilgiler edinip güncel hayata daha emin adımlar ile devam edilmektedir. İnsanlar haberleşme sayesinde Dünya’nın diğer ucundaki kişi ya da kişilerden veya olaylardan dakikalar içerisinde haberdar olabilmek için teknolojiden yararlanmaktadır.

Devamını oku “Teknoloji ile Haber Çağı”

 626 toplam,  1 bugün

Teknoloji Çağı

Teknoloji aslında bizlere büyük oranda yardımda bulunmaktadır. Çoğu zaman teknolojilerin avantajlarından yararlanırken kimi zaman dezavantajlarından etkilenmemek mümkün değildir. Teknoloji sayesinde hayat, eskiye nazaran çok daha kolay ilerlemektedir. Kolay iletişim, kolay araştırma ve kolay bilgi edinimi gibi pek çok avantajı bizlere sunan teknoloji, insanlığın ‘insan’ olma niteliklerini kimi zaman olumsuz yönde tetikleyebilmektedir. Bu yüzden de teknolojiyi doğru bir biçimde kullanabiliyor olmak önemlidir.

Devamını oku “Teknoloji Çağı”

 599 toplam,  1 bugün

Siber Saldırıların Yeni Hedefi

İnternetin hızlı gelişmesi birçok tehlikeyi de beraberinde getirmektedir. Bu tehlikenin en başında gelen siber saldırılar artık hedefini başka alanlara yöneltmektedir. Eskiden daha küçük işletme ve kurumları hedef alan siber saldırılar günümüzde daha büyük firma ve kuruluşları hedef almaktadır. Bunu yanında devlet ve devletin altyapılarına da sızmaya çalışan siber saldırıları günümüzde giderek yaygınlaşmıştır.

Devamını oku “Siber Saldırıların Yeni Hedefi”

 546 toplam,  3 bugün

İş Hayatında Yapay Zeka

Pandemi sürecinde sosyal hayatın yanında iş hayatı da büyük ölçüde etiketlenmişti. Pandemi, iş hayatında dijitalleşmenin de önünü açmıştır. Birçok büyük firma işlerinin sorunsuz bir şekilde ilerlemesi için dijitalleşmeye yatırım yapmaktadır. Özellikle Türk sigorta şirketleri bu konuda büyük ölçüde yol kat etmektedir. Kullanmış oldukları dijital ortamlar ile sigorta şirketleri arasında büyük ölçüde rekabet oluşmaktadır.

Devamını oku “İş Hayatında Yapay Zeka”

 600 toplam,  1 bugün

İnternet Kullanımı

Geçmişten günümüze dek insanlar her daim bir araştırma içerisindedirler. Çevremizi, Dünya’yı anlamak için insanlar her dönem araştırmalar yapmışlardır. Günümüze baktığımızda ise bu araştırmaların hala yapıldığını söylemek mümkündür. Bizler, aslında daha bilmediğimiz pek çok özelliği bulunan Dünya’nda yaşamaktayız. Dünya’da yaşam koşulları son derece zorluydu. İnsanların yaşamların sürdürürken iletişim kurmaktan bilgi edinmeye dek pek çok konuda zorlanmaktaydılar. Günümüzde ise bunu söylemek mümkün değildir. Bizler, saniyeler içerisinde bilgi edinebiliyor ve iletişim kurabiliyoruz. Aynı zamanda tüm bu işlemleri çok kısa bir süre içerisinde yapabiliyoruz.

Devamını oku “İnternet Kullanımı”

 554 toplam,  2 bugün

İnternet ile İletişim

İletişim eski zamanlarda kişi ya da kişilerin en büyük sorunlarından yalnızca biriydi. Biri ile iletişim kurabilmek için insanlar, son derece büyük zahmetlere girmekteydi. İnsanlar, internet aracılığı ile Dünya’nın öbür ucundaki kişiye bile saniyeler içerisinde ulaşabilmektedir. İnternet kullanımının yaygınlaşması ve gelişmesi sayesinde bu durum son derece olağandır. Ancak eski dönemlerde bu durum için aynı şeyi söylemek mümkün değildir.

Devamını oku “İnternet ile İletişim”

 764 toplam,  2 bugün

Değişen Dünya :Metaverse

Teknolojinin gelişmesi ile dünyada da birçok alan gelişme göstermektedir. Yeni çıkan teknolojik öğeler dünyanın daha farklı gelişmesini sağlamaktadır. Gündemde olan sanal dünya yeni teknolojik gelişmeler ile birlikte daha çok birbirlerine yaklaşmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile ortaya çıkan metaverse sanal dünyada kişiler ve kurumların farklı bir biçimde oluşturulması ile karşımıza çıkmasında büyük etkendir.

Devamını oku “Değişen Dünya :Metaverse”

 532 toplam,  1 bugün