Wi-Fi vs Ethernet

Hepimiz, ileri teknolojinin faydalarından biri olan telefonlarımıza, dizüstü bilgisayarlarımıza ve diğer mobil cihazlarımıza bağımlıyız. Zamanımızın çoğunu çevrimiçi olarak geçirdiğimizi inkar edemeyiz. Bu nedenle Wi-Fi ve Ethernet gibi terimlerin anlaşılması önemlidir. Birçok kişi iki terimi karıştırır ve aynı şeye atıfta bulunmak için bunları birbirinin yerine kullanır.

İnternet teknolojilerinin ilerlemesi ve kablosuz internet erişimi, hem iş hem de kişisel kullanım için yüksek bir talep yarattı. Wi-Fi, mobil ve erişim cihazlarını radyo dalgaları aracılığıyla internete bağlayan kablosuz bir teknolojidir. Ethernet ise bir yerel alan ağına (LAN) ve internet iletişimi için fiziksel bir kablolu bağlantıya dayanmaktadır. Wi-Fi’nin kurulumu ve yapılandırılması basittir, oysa Ethernet’in kurulumu daha zordur ve deneyimli profesyonellerin yardımını gerektirir. Wi-Fi için veri şifreleme önerilir, ancak Ethernet veri güvenliği Wi-Fi’den üstündür.

Wi-Fi vs Ethernet: Hangi Bağlantı Daha Hızlı?

Hepimiz, ileri teknolojinin faydalarından biri olan telefonlarımıza, dizüstü bilgisayarlarımıza ve diğer mobil cihazlarımıza bağımlıyız. Zamanımızın çoğunu çevrimiçi olarak geçirdiğimizi inkar edemeyiz. Bu nedenle Wi-Fi ve Ethernet gibi terimlerin anlaşılması önemlidir. Birçok kişi iki terimi karıştırır ve aynı şeye atıfta bulunmak için bunları birbirinin yerine kullanır.
İnternet erişim teknolojileri Wi-Fi ve Ethernet karşılaştırılır. İnternet teknolojilerinin ilerlemesi ve kablosuz internet erişimi, hem iş hem de kişisel kullanım için yüksek bir talep yarattı. Wi-Fi, mobil ve erişim cihazlarını radyo dalgaları aracılığıyla internete bağlayan kablosuz bir teknolojidir. Ethernet ise bir yerel alan ağına (LAN) ve internet iletişimi için fiziksel bir kablolu bağlantıya dayanmaktadır. Wi-Fi’nin kurulumu ve yapılandırılması basittir, oysa Ethernet’in kurulumu daha zordur ve deneyimli profesyonellerin yardımını gerektirir. Wi-Fi için veri şifreleme önerilir, ancak Ethernet veri güvenliği Wi-Fi’den üstündür. Hızlanmaları ne olacak?Çoğumuzun evinde bir Wi-Fi bağlantısı var. Cihazlarınızla bağladığınız bir yönlendirici aracılığıyla kablosuz sinyalleri iletir. Ethernet bağlantısı, cihazlarınıza takılan Ethernet kablolarını kullanarak sizi internete bağlar. Esasen internete bağlı olduğunuz için, Ethernet bağlantıları daha hızlıdır. Cihazınıza ve cihazınızdan, trafiğinizin kablosuz sinyaller üzerinden gitmesi gerekmez. Bu, aktarım gecikmelerini azaltır ve daha hızlı hareket etmenizi sağlar.

Ethernet Ne Kadar Hızlıdır?

Ethernet’in Wi-Fi’den daha hızlı olduğu gerçeğini kabul etmek lazım. Ancak, gerçek dünyadaki farklılıklar düşündüğünüzden çok daha küçüktür. Sırasıyla 866,7 Mb/s ve 150 Mb/s maksimum hız sunan 802.11ac ve 802.11n gibi yeni standartlar sayesinde, Wi-Fi son yıllarda önemli ölçüde hızlandı. Bu, tüm kablosuz cihazlarınızın paylaşabileceği maksimum hız olmasına rağmen, Wi-Fi, günlük görevlerimizin çoğunu halledebilecek noktaya geldi.

Wi-Fi Bağlantısı Hızlandırılabilir Mi?

Cihazlarınızın Wi-Fi ağınıza bağlanmasını kolaylaştırabilirsiniz. Sorun, genellikle olduğu gibi, gerçekten routerınıza bağlanmakla ilgiliyse, bu, hızın ve kararlılığın artırılmasıyla çözülebilir. Bununla birlikte, bunu ne kadar geliştirebileceğiniz konusunda sınırlı olacaksınız. Wi-Fi güçlendiriciler, Wi-Fi sinyalinizi evin her yerine yaymanıza veya ev ofisinizde daha güçlü hale getirmenize olanak tanır.

Ethernet Wi-Fi Bağlantısından İyi Midir?

Ethernet bağlantıları doğal olarak daha hızlı ve daha güvenlidir, ancak bir Wi-Fi bağlantısı birkaç ince ayar ile aynı hızda ve güvenli olabilir. Ethernet bağlantıları, büyük projeler için tutarlı hızlara ihtiyaç duyan işletmeler için ideal olsa da, Wi-Fi bağlantıları benzersiz rahatlık ve özgürlük sağlar. Sonuç olarak, tamamen gereksinimlerinize bağlıdır.

 364 toplam,  2 bugün